W skład sieci bibliotecznej na terenie gminy wchodzi Gminna Biblioteka Publiczna w Borzechowie oraz jej filia, mieszcząca się w Szkole Podstawowej w Kłodnicy Dolnej.

Biblioteki oferują czytelnikom nowości wydawnicze, literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych, księgozbiór popularnonaukowy, lektury szkolne oraz wiele innych. Udostępniają także prasę oraz zbiory regionalne.

Księgozbiór biblioteki (łącznie z filią) liczy 14549 woluminów (2015 r.). Biblioteka posiada w swoich zbiorach materiały regionalne, dokumenty życia społecznego, fotografie. Czytelnicy wypożyczyli w ciągu roku ok. 14000 książek i prasy.


W bibliotekach odbywają się zajęcia z edukacji czytelniczej, konkursy czytelnicze i wiedzowe, spotkania autorskie, akcje: Ferie i Wakacje z Biblioteką.
Biblioteki oferują czytelnikom nowości wydawnicze, literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych, księgozbiór popularnonaukowy, lektury szkolne oraz wiele innych. Udostępniają także prasę oraz zbiory regionalne.


Od 2003 r. organizowane jest "Opłatkowe Spotkanie Seniorów". Jest to oferta skierowana dla samotnych, starszych osób. Każdego roku najstarsi mieszkańcy gminy spotykają się, rozmawiają i dzielą opłatkiem. Uczestnicy z zadowoleniem i uznaniem przyjęli taką możliwość integracji. Organizatorami tego spotkania są: GBP i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borzechowie, przy pomocy finansowej Urzędu Gminy oraz sponsorów.


Obecnie obie biblioteki na terenie gminy mają dostęp do Internetu na 10 komputerach i 6 tabletach, z którego bezpłatnie mogą korzystać wszyscy zainteresowani, co stwarza możliwość szybkiego dotarcia do potrzebnych informacji.

GBP w Borzechowie jest beneficjentem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działania "Odnowa i rozwój wsi". W ramach projektu "Remont i wyposażenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzechowie" przeprowadzony został remont dachu (wymiana pokrycia, ocieplenie stropu) oraz łazienki, na klatce schodowej została zbudowana ścianka działowa. Wymienione zostały meble biblioteczne, zakupiono 4 nowe komputery, kserokopiarkę oraz instrumenty dla orkiestry dętej.

W 2014 r. biblioteka zrealizowała kolejny projekt "Rozbudowa remizy OSP na potrzeby Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzechowie oraz Inkubatora Rzemiosła i Produktu Lokalnego". W ramach projektu dobudowano 2 sale zajęciowe i klatkę schodową, powstały dwie nowe łazienki, zakupiono potrzebne wyposażenie sal.

Kontakt:

tel. 81 511-10-98
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biblioteka gminna czynna:


poniedziałek 8.00-17.00

wtorek 9.00-18.00

środa 9.00-17.30

czwartek 8.00-17.00

piątek 9.00-17.00

sobota 8.00-13.00

 

W czasie ferii i wakacji biblioteka czynna poniedziałek-piątek w godz. 8.00-16.00, w soboty nieczynna.

Filia w Kłodnicy Dolnej czynna:

poniedziałek – środa w godz. 8-15